Radyo Stüdyosu

OMÜ Radyo, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Uygulama Radyosudur.  Radyonun test yayınlarına 2015 yılında başlanmış, 2016 yılında ise düzenli yayınlara geçilmiştir. Radyo bünyesinde 3 stüdyo bulunmaktadır. Bunlar Ses Kayıt Stüdyosu, Yayın Donanımlı Stüdyosu ve Seslendirme Stüdyosudur. Kullanılan stüdyolardaki teknik ekipmanlar yayın yapmaya elverişli ölçüde konumlandırılmışlardır. Yayın aracı olarak RCS otomasyon sistemi kullanılmaktadır.

OMÜ Radyo’nun kuruluş amacı öğrencilere yayıncılık deneyimi yaşatmaktır. Bu sebeple radyo personeli üniversite öğrencilerinden oluşturulmaktadır. Çeşitli eğitimlere tabi tutulan radyo çalışanları, sektörde çalışabilecek ölçüde yetiştirilmektedir. Öğrenciler radyoda yayıncılık konusunda eğitim alırken aynı zamanda ekip çalışmasına da yatkınlık kazanmakta ve sorumluluk bilinci kazanmaktadırlar.

Haftanın 7 günü ve günün 24 saati süren yayınlarda yerli ve yabancı müzikler kullanılmaktadır. Çalışanların üniversite öğrencilerinden oluşmasından dolayı program yayınları eğitim öğretim dönemleri içerisinde yapılmaktadır. Öğrencilerin hazırlayıp sundukları programlar ilgi alanlarına göre çeşitlilik arz etmektedir. Haftanın her günü sunulan haber programlarının dışında müzik programları, kültür sanat programları, magazin programları, belgesel programları ve tematik programlar düzenli şekilde yayınlanmaktadır.

OMÜ Radyo’da internet altyapısı üzerinden yayın yapmaktadır, karasal yayıncılık için ise çalışmalara başlanmıştır.