OMÜ İletişim Fakültesi’nde 100. Yıl Coşkusu

Author: | Date: November 7, 2019

İletişim Fakültesi 19 Mayıs’ın 100. Yılını yapılan etkinlikler ile coşkuyla kutladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk gençliğine güveninin farkında olan akademisyen ve öğrenciler, yaptıkları çalışmalarla hem vefalarını gösterdi hem de geleceğin teminatları olduklarını bir daha kanıtladılar.

Atatürk, Samsun ve Yerel Basın Paneli

100. Yıl kapsamında gerçekleştirilen “Atatürk, Samsun ve Basın” adlı panele öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Düzenlenen panelde OMÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Önder Duman, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Beste Nigar Erdem ve Gazeteci-Yazar Osman Kara bilgilerini katılımcılarla paylaştı. Panele Hukuk Fakülte Dekanı Hasan Tahsin Keçeligil, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcıları Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Oktan, Dr. Öğretim Üyesi Sinan Kaya, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Dr. Öğretim Üyesi Beste Nigar Erdem 19 Mayıs tarihinin milli mücadele açısından önemine değindi. Erdem “Samsun ve 19 Mayıs, milli mücadele için olduğu kadar Mustafa Kemal Atatürk için de çok önemlidir. Zira uluslaşma sürecinin O’nun tarafından kaleme alınan öyküsü şeklinde varsayılabilecek Nutuk, ‘1919 senesi Mayısının 19. Günü Samsun’a çıktım.’ cümlesiyle başlar.” diyerek Samsun şehrinin milli mücadeledeki önemine işaret etti.
Önder Duman ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun günlerinden bahsetti. Mustafa Kemal’in Samsun’a geliş sürecini anlatarak söze başlayan Duman “1918 yılında I. Dünya Savaşı sona erdiğinde Mustafa Kemal Paşa Halep’te ordusunun başındaydı. Mondros Ateşkes Antlaşması gereğince Osmanlı Ordusu terhis edilince İstanbul’a çağırıldı. İstanbul’a vardığında işgal kuvvetlerinin boğazdaki gemilerini gördü ve yaverine herkesin bildiği ‘Geldikleri gibi giderler.’ sözünü söyledi. Dediği gibi de oldu ve 5 yıl sonra İtilaf Devletleri İstanbul’u terk etti.” İstanbul’da bulunduğu süre boyunca girişimlerini sürdürdü fakat en sonunda İstanbul’da yapılacak bir şey kalmadığını anladı ve Anadolu’ya geçip orada mücadeleye devam etmeye karar verdi.” dedi. Duman daha sonra milli mücadele döneminde Samsun’da çıkan gazetelerden ve içeriklerinden bahsetti ve o zamanlarda basının ne kadar önemli bir işlevi olduğuna vurgu yaptı.
Gazeteci-Yazar Osman Kara ise Milli mücadele ruhunun oluşumuna dikkat çekerek “Biz milli mücadeleyi hep askerlerin savaşmasından ibaret olarak düşündük ama o iş o kadar basit değildi. Türk milletinin vermiş olduğu mücadele dünyada örneği olmayan bir mücadeleydi. O zamana kadar her türlü acıyı yaşayan milletimiz, zalimlerin dayattığı anlaşmaları kabul etmedi, diğer devletler boyun büktü ama biz hayır dedik.” şeklinde konuştu. Direniş’in 19 Mayıs’tan çok öncesinde başladığını söyleyen Gazeteci- Yazar Osman Kara “Milli mücadele insanların kafasında bir gecede oluşmadı. Çok öncesinde başladı bizim mücadelemiz. Birçok subayımız yaptıkları ile milli mücadeleye destek verdi. Cepheden cepheye koşan ve dünyanın en büyük askeri güçlerine karşı koyan, müthiş kurmaylık zekâsı ve vatanseverlik gösteren bir kadronun planladığı olaylar silsilesi ile direniş başarıya ulaşmıştır.” dedi.

İFGİ Ödül Törenleri’nde “100. Yıl Özel Ödülü” verildi

Her yıl düzenli olarak yapılan ve bu yıl 4.sü düzenlenen, İletişim Fakültesi’nden öğrencilerin yaptığı haberler, videolar ve kısa filmlerin ödül almak için yarıştığı İFGİ Ödül Töreni, bu yıl 100. Yıl etkinlikleri adı altında düzenlendi.
Öğleden önce başlayan 4. İFGİ “100. Yıl Özel” programında ilk olarak “Seyr-i Türkiye: Karadeniz Vapuru” adlı belgesel, İletişim Fakültesi Sinema Salonu’nda gösterime sunuldu. Belgesel gösterimi başlamadan önce Arş. Gör. Ebru Akçay yaptığı sunumda, Ulus Markalaşması ve Karadeniz Vapuru’nun cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’nin Avrupa’da seyyar bir sergi olarak nasıl tanıtıldığından bahsetti. Daha sonra Ödül töreninin açılışında öğrencilere hitap eden Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Oktan ise “Bildiğiniz gibi bu yıl Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. yıl dönümü. Bu kapsamda Samsun’da bu yıl birçok etkinlik düzenleniyor. Bizde bulunduğumuz şehre böyle özel bir yılda katkıda bulunmak amacıyla gelenekselleşen ödül törenimizi 100. yıl etkinlikleri ile bağdaştırdık.” diyerek ödül törenin böylesine özel bir tarih temalı olmasının önemine vurgu yaptı. Öğrenciler İFGİ’ de 4 kategoride yarıştı. Bu yıla özel olarak verilen 100. yıl ödülü ise “ Yüzyıla Tanıklık Edenler” isimli yapımıyla Radyo Televizyon ve Sinema 2. Sınıf öğrencileri Yasser Kosba, Feyza Kani ve Mohamad Vard Atik’ten oluşan ekibe verildi.

“100 Yıl Ödülünü almamızın gururunu yaşıyoruz”

Daha sonra ödül alan grup adına sözlerini paylaşan Feyza Kani çok mutlu olduklarını belirtti. Kani “Projeyi geliştirirken birçok zorlukla karşılaştık. Röportaj yaptığımız yaşlılarımızın, yaşları itibariyle durumları ve yaşadıkları yerlerin uzak olmaları bizi çok yordu. 2 aylık bir çalışma sonrasında ortaya çıkan sonuca baktığımızda tüm yorgunluğumuzun bir anda gittiğini hissettik. 19 Mayıs 1919’un 100. Yılına özel bu çalışmamızda ekip arkadaşlarım Yasser Kosba ve Mohammad Vard Atik ile uzun çalışmalarımız sonucunda gurur verici bir eser ortaya çıkarmış bulunmaktayız.” şeklinde konuştu.

2. Kadrajımda Yaşam Fotoğraf Sergisi’nde “Kadrajımda 100. Yıl” Köşesi

Çarşamba Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen fotoğraf sergisi, fotoğraf severlerin beğenisine sunuldu. Bu yıla özel olarak bünyesinde “100. Yıl” özel köşesi de barındıran sergideki eserleri öğrenciler ve akademisyenler ilgi ile takip etti.
Fotoğrafçılık Topluluğu öğrencilerinin 24 fotoğrafının yer aldığı serginin açılışını yapan Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Oktan “Bu yılda öğrenci arkadaşlarımızın çektiği resimleri sizlerle buluşturma amacıyla bu sergimizi düzenledik. Katılım sağlayan tüm konuklarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bu yılın Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkmasının 100. yılı olması sebebiyle “Kadrajımda 100. Yıl” isimli bir köşenin de olduğu sergide fotoğraf meraklısı öğrencilerin kadrajına takılan fotoğraflar yer aldı.” şeklinde konuştu.

Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir ile röportaj

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 1. Sınıf öğrencilerinden Rabia Gitmiş ve Alihan Bozar, Milli Mücadele kahramanlarından, Milli Mücadele döneminde önemli başarılara imza atmış Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ile sohbet havasında röportaj gerçekleştirdi. Rabia Gitmiş Milli Mücadelenin temellerinin Atatürk’ün Samsun’a çıkması ile atıldığı ve bu yılın bu hadisenin 100. Yılı olması sebebiyle böyle özel bir şey yapmak istediklerini belirtti.
Sohbet havasında geçen röportajda Timsal Karabekir, Milli Mücadele’nin bir mucize olduğunu belirterek “Bizim İstiklal Harbi’miz gerçek bir mucizedir. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilahi kadronun ve tüm askerlerin gerçek bir kükreyişidir bizim harbimiz. Ve bu ilahi kadronun bize altın tepside armağan ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ne hizmet etmemiz borcumuzdur, görevimizdir. İbadetimizdir.” şeklinde konuştu.

Bandırma Mürettebatından Kemal Doğan’ın kızı Ayfer Neyzi ile röportaj

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Buket Topaktaş, Bandırma Vapuru mürettebatından Topçu Binbaşı Kemal Doğan’ın kızı Ayfer Neyzi ile bir araya geldi. Ayfer Neyzi babası ile Atatürk’ün Trablusgarp Savaşı esnasında tanıştıklarını, babasının Bandırma Vapuru’ndan sonra Kurtuluş Savaşı’nda da görev aldığını dile getirdi.
Babasına verilmiş “ Kozanoğlu” lakabını bizzat Atatürk’ün verdiğini söyleyen Neyzi, babasının Bandırma Vapuru ile yaptıkları yolculuk ile ilgili çok konuşmadığını, alçak gönüllü ve övülmeyi sevmeyen birisi olduğunu söyledi. Bandırma Vapuru’nun Samsun’a gelişinden 100 yıl sonra, kendilerinin Samsun’da olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.

100. Yılda 100 Yıla Tanıklık Edenler Film Gösterimi

Samsun Valisi Osman Kaymak, 1919’un 100. Yılında 100 yıla tanıklık eden büyüklerimizi ve Milli Mücadelenin başlangıcına şahitlik edenlerin çocuklarını ağırladı ve gerçekleşen etkinlikte “100 Yıla Tanıklık Edenler” isimli kısa filmin gösterimi gerçekleştirildi. Tüm izleyenlerin takdirini kazanan film Ondokuz Mayıs İletişim Fakültesi öğrencileri olan Feyza Kani, Yasser Kosba, Mohamad Vard Atik, Ammar Gallab tarafından çekildi.

Haber: Cengiz Ortataş